• Kayıt
Hoş geldiniz, Lotobim Soru&Cevap sizelere sorularınızın, Lotobim ekibi ve diğer kullanıcılarımız tarafından cevaplanması için bir ortam sağlar.

loto çekilişleri

0 oy
Merhaba iyi çalışmalar loto çekilişileri artık canlı yapılıyor, programda yenilenme, şans ve on numara sistemini koymayı düşünüyor musunuz iyi çalışmalar syg.
30, Ekim, 2016 Genel kategorisinde wiccanrade (230 puan) tarafından soruldu

1 cevap

0 oy
 
En İyi Cevap
Merhabalar;

Milli Piyango'nun web sayfasında canlı olarak yapıldığı söylenen çekilişleri ne yazık ki gerçeklikten uzak olarak değerlendirmekteyiz. Mpi de yapılan çekilişlere şaibe karıştığı ile ilgili özellikle sosyal medyada daha önce bir çok paylaşım olduğunu görmüşsünüzdür. Ayrıca google  da arama yaparak bu konuda bir çok habere  ulaşabilirsiniz. Dolayısı ile bu kadar şaibe dolu haberler varken mpi nin "canlı çekiliş yapıyoruz" söyleminin daha gerçekci bir şekilde olmasını beklerdik. Konuyu şüpheci ve eleştirel olarak ele alan bir bakış açısı ile şu şekilde örneklendirelim; tamamen kurgusal bir bakış açısı :  Çekiliş zamanından bir süre önce arka planda tarih ve saat istenen şekilde ayarlanmış olsun, çekiliş yapılsın, sayılar sistemden kontrol edilsin, sistemde çekiliş yapılan sayıların uygunluğu kontrol edilsin. Sayılar istenen sayılar değilse, uygun sayılar düşene dek; video kaydı tekrar tekrar yinelensin.  Sonra uygun sayılara ait kayıt, "canlı yayın çekilişi" olarak gösterilsin. Bu kurgudaki senaryo, o hafta kimsenin bilmediği varsalıyılarak devir işlemi bir sonraki haftaya geçirilmiş olsun. Böylece bir kaç hafta üstüste devir yapılarak büyük ikramiye tutarı arttırılsın. Yine aynı senaryo ile, devir rakamı büyük bir miktara  ulaştığında, benzer bir senaryo ile uygun sayılar sisteme eklenebilsin. ( Sadece varsayımsal bir senaryo. )

Aslında MPİ nin hakkındaki şaibeleri ortadan kaldırması o kadar kolay ki. Bunu basit bir şekilde madde madde şu şekilde açıklayabiliriz:

- MPİ nin tüm oyunlarında, akşam saat 21:00 itibari ile o günün oyununa katılım sonlanıyor.  Saat 21:01 anında, o günkü çekilişe ait tüm veri tabanı kaydı yedeklenip bağımsız denetçilere teslim edilsin ve kamuya açık olarak yayınlansın. İsteyen herkes En büyük ikramiye kazanan kişinin kaydını online olarak sorgulayabilsin ve denetçiler de ellerindeki kayıtlarla açıklanan kayıtların gerçekliğini kontrol etsin. Bu şekilde sistemdeki kazanan sayıların bir şekilde birileri tarafından eklenmediği yada güncellenmediği garanti edilsin.

- Eğer yayın gerçekten canlı  olarak yapılıyorsa, ulusal yayın yapan kanallarda o anda çekiliş yapıldığı görsel olarak tatmin edici bir şekilde kamuoyuna gösterilsin. Madem yayınlar canlı yayın, neden izleyicilerle etkileşimli bir yayın yok?

Bu iki maddelik süreç, devletin kontrolünde çok kolay bir  şekilde yapılabilecekken MPİ gibi bir kurumun neden hala şaibeye açık kapı bırakacak şekilde tavır aldığı bizler için akıl sınırlarını zorlayan bir durumdur.

Söz konusu açıklamalarda herhangi bir suçlayıcı itham yoktur. Ancak kamuoyunun bu konuda şaibe uyandıran yönleri bilmesi açısından önem taşımaktadır.

Şans Topu ve On Numara gibi oyunların Lotobim in sistemine eklenmesi için öncelikle bu şaibe izi taşıyan yayın türünün değişmesini, akabinde ise gerekli denetim mekanızmasının hayata geçirilmesinin gerekli olduğunu düşünüyoruz. Elbetteki ek olarak Lotobim kullanıcılarının da bu konuda taleplerinin olması ve  gerekli satış talebinin bulunması gerekiyor.

Saygılar.
31, Ekim, 2016 lotobim (1,390 puan) tarafından cevaplandı
1, Kasım, 2016 lotobim tarafından düzenlendi